24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się

logostartowa startowa  a  mapa mapa strony  a  ulubione ulubione  a  kontakt kontaktwyszukaj
Porady >> Dlaczego ciągle jem?


Dlaczego ciągle jem?
Masz drobny problem w pracy, a już robisz sobie górę kanapek? Po sprzeczce z mężem objadasz się lodami? Podpowiadamy, w jaki sposób wygrać z takim wilczym apetytem.


Pewnie to zauważyłaś - na jedzenie rzucasz się najczęściej wtedy, gdy dopada cię stres. Skąd ten wilczy apetyt? W stresie we krwi podwyższa się poziom kortyzolu - hormonu powodującego nagły wzrost łaknienia. Wcinając zaś frytki czy czekoladę, od razu poprawiasz sobie samopoczucie - zapominasz o smutkach i trapiących cię lękach. To z kolei zasługa endorfin, substancji dających uczucie zadowolenia. Organizm zaczyna je produkować, gdy jemy tłusto i słodko. Koisz więc nerwy kalorycznymi potrawami, a potem rozpaczasz, bo nie mieścisz się w ulubione dżinsy.

Trzy przyczyny

Najczęściej jemy ponad miarę z trzech powodów: by się pocieszyć, odprężyć lub zabić nudę. Przykład? “Tak mało mam przyjemności w życiu” - tłumaczysz się przed sobą, podgryzając orzeszki. Żeby zapomnieć o kłopotach w pracy, uciekasz w chrupanie ciasteczek. Albo z upodobaniem zajmujesz się wyszukiwaniem w szafkach rozmaitych frykasów, bo w twoim życiu nic się nie dzieje i nie wiesz, co zrobić z wolnym czasem. Jak uciec z tej pułapki?

Gdy czujesz, że narasta w tobie napięcie, postaraj się szybko rozbroić emocjonalną bombę. Ale nie za pomocą jedzenia! Spróbuj np. zbiec ze schodów, wytupując negatywne emocje. Albo uderz pięściami w poduszkę czy wrzaśnij. Żyjesz w pędzie? Denerwujesz się przed rozmową z szefem? Bardziej potrzeba ci wyciszenia niż wyładowania energii. Weź więc kilka głębokich oddechów, posłuchaj relaksującej muzyki lub policz wszystkie zielone przedmioty w pokoju. Poczujesz się odprężona. I ani grama nie utyjesz!

Ustal zasady

Chodzi o przestrzeganie prostych wskazówek żywieniowych dla poskromienia apetytu.

* Jadaj co 3-4 godziny. Wówczas nie będziesz głodna i łatwiej zrezygnujesz z przekąsek między posiłkami.
* Do kolacji zasiadaj 2-3 godziny przed snem. Organizm ma wtedy czas spalić kalorie.
* Jadaj na małych talerzykach. Porcje wydadzą ci się obfitsze, a zjesz mniej.
* Przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody. Będzie ci się chciało mniej jeść.
* Gdy musisz coś przekąsić, schrup marchewkę. Ma mało kalorii i nie tuczy.
* Nie chodź do sklepu głodna, bo więcej kupisz, a zapasy w lodówce kuszą!
* Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj. Wtedy twój organizm zdąży przesłać do mózgu sygnał, że już jesteś syta, i darujesz sobie dokładkę.