24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się

logostartowa startowa  a  mapa mapa strony  a  ulubione ulubione  a  kontakt kontaktwyszukaj
Przepisy >> Napoje >> Czerwone kontra białe, czyli które wino wybrać?


Zapewne każdy z was stał kiedyś przed sklepową półką z winami i zastanawiał się jakie wybrać – czerwone czy białe? Początkujący wielbiciele win znajdą w tym artykule kilka podpowiedzi…

Składniki:

  • Kolor jest pierwszą, najłatwiejszą do zauważenia cechą wina. Skąd się bierze? Jeśli do produkcji wina używany jest sok, w którego skład wchodzi skórka i nasiona, wtedy wino uzyskuje czerwoną barwę. Sok, który pochodzi z różnych części owocu posiada specyficzne garbniki, a dokładnie taniny. Są to substancje podobne do tych wyczuwanych w mocnej, przegotowanej herbacie. Z ich powodu czerwone wina z reguły są cięższe i mają bardziej złożony smak. Głównym powodem dla którego powinno się znać podstawowe różnice między białym, a czerwonym winem jest stara zasada harmonizowania napojów i posiłków. Jeśli w restauracji zamówisz coś delikatnego i subtelnego, powinieneś unikać picia napoju o mocnym bukiecie, aby nie przytłumił smaku potrawy. I na odwrót – danie o silnym zapachu i zróżnicowanych smakach świetnie harmonizuje z mocnym, aromatycznym winem. Oczywiście przestrzeganie tej zasady nie jest obowiązkiem, a spożywanie posiłków powinno przynosić przede wszystkim radość łączenia i eksperymentowania. Niemniej jednak ma ona istotną zaletę – jest bardzo logiczna.Jeśli zatem zdecydujemy się do niej stosować, powinniśmy wiedzieć, że białe wino najlepiej łączy się z białym mięsem, na przykład kurczakiem czy rybą, a czerwone wina najlepiej smakują z czerwonym mięsem. Kolejną regułą wynikającą z dbałości o dobre funkcjonowanie kubków smakowych jest kolejność serwowania win – najpierw zaczynamy od słabszych, a następnie przechodzimy do mocniejszych.

Sposób przygotowania:

Z tego powodu wina podawane jako aperitif mają zazwyczaj delikatny smak i lekką konsystencję, natomiast wina deserowe, takie jak porto, są ciężkie i bogate.Picie zarówno czerwonego jak białego wina podwyższa poziom dobrego cholesterolu (HDL). Czerwone wino dzięki temu, że jest wytwarzane również ze skórek i pestek owoców, zawiera więcej antyoxydantów (jak revasterol) jednak naukowcy nieustannie spierają się o to, czy rzeczywiście ma ono lepszy wpływ na nasze zdrowie niż wino białe. Ponieważ ciągle pojawiają się nowe badania, najlepiej byłoby uznać, że oba rodzaje win są równie zdrowe. Eksperci są bardziej zgodni jeśli chodzi o zawartość kaloryczną win. Wino czerwone zawiera zazwyczaj więcej kalorii niż wino białe. Duże znaczenie ma w tym wypadku również zawartość cukru i alkoholu. Im te wskaźniki są wyższe, tym bardziej kaloryczne jest wino.Według większości wielbicieli win ich podstawową zaletą nie są jednak właściwości zdrowotne, ale to, że znakomicie poprawiają humor i nadają wyjątkowości nawet zwyczajnym daniom. Po za tym wypicie małego kieliszka wina przyczynia się do wytworzenia bardzo zdrowych hormonów szczęścia.

Poziom trudności:

łatwy

Źródło/Autor:

http://ronicinspirujacedodatki.blogspot.com